Rodzaje oliw z oliwek. Przewodnik po oliwach z oliwek extra virgin, virgin i lampante

W sklepach dostępne są różne rodzaje oliw z oliwek. Aby dokonać wyboru odpowiedniej oliwy, warto wiedzieć co oznaczają nazwy zawarte na etykietach. Ten niezwykły produkt, znajduje się w każdej niemal diecie śródziemnomorskiej. Czyż bowiem wyobrażamy sobie Grecję bez tego właśnie naturalnego składnika w swoim menu? Czyż włoska kuchnia bez tego jakże zdrowego tłuszczu roślinnego byłaby w ogóle smaczna? Oliwa z oliwek z najwyższej półki, to doskonały produkt do smażenia, pieczenia i do sałatek. Idealny, w szklanych butelkach, stanowi doskonały, smakowy specjał, który ma niezwykle szerokie zastosowanie w kuchni, jednocześnie też będąc doskonałym, odżywczym dla każdego rozwiązaniem. Jeśli w grę wchodzi zdrowa żywność i odpowiednie walory smakowe, to jak najbardziej taka oliwa z oliwek stanowi tutaj wyśmienite połączenie. 

Wpływ na jakość oliwy z oliwek ma wiele czynników, w tym czas i sposób zbioru oliwek z drzew oliwkowych, sposób ich tłoczenia i butelkowania. Kluczowe znaczenie ma więc i sama uprawa, w tym najlepsze drzewka oliwkowe, ale również i cały proces tworzenia tego specyfiku, który dalej nadaje się do różnego rodzaju dań. Jeśli więc kuchnia śródziemnomorska, w tym na przykład wiejska sałatka grecka, hiszpańskie i włoskie pieczywo, pizza - to jak najbardziej taka oliwa i jej dobroczynne substancje odżywcze stanowią tutaj doskonały wybór. 

Kwasowość oliwy: oliwa extra virgin, vergine i lampante - klasyfikacja. Czym się charakteryzują?

Z pierwszego tłoczenia uzyskuje się 3 rodzaje oliw:

Extra vergine- najwyższej jakości oliwa z oliwek cechująca się kwasowością poniżej 0,8%, uzyskana z wyciśnięcia soku z owoców drzewa oliwnego przy użyciu metod wyłącznie mechanicznych . Ważne jest zachowanie w trakcie procesu tłoczenia odpowiednich warunków termicznych, dopuszczalne jest mycie owoców, dekantacja, wirowanie i filtracja które nie wprowadzą w oliwie niekorzystnych zmian. Jednym z istotnych czynników jest poziom kwasowości oliwy poniżej 0,8%. Oliwy nieprzekraczające 0,3% określane są jakie premium. Wszystkie oferowane przez nas oliwy portugalskie, greckie, hiszpańskie spełniają ten warunek. Dodatkowo próbki oliw są badane w laboratorium , a eksperci oceniają cechy sensoryczne. Kolor oliwy nie ma żadnego znaczenia i nie świadczy o jakości. W międzynarodowych konkursach oliwa jest testowana w specjalnych szklanych małych pojemnikach, zazwyczaj w kolorze ciemno niebieskim lub fioletowym, który uniemożliwia rozpoznanie barwy oliwy.

Vergine – oliwa z oliwek, gorszej jakości, której kwasowość zawiera się w przedziale 08% do 2%

Lampante - oliwa z oliwek nie przeznaczona do spożycia z uwagi na kwasowość powyżej 2%. Przeznaczona jest do rafinacji lub do użytku technicznego.

W skutek procesu chemicznego powstaje oliwa rafinowana. Rafinacja to proces wykorzystywany w celu oczyszczenia oliwy z substancji szkodliwych dla organizmu, polegający na poddaniu oliwy działaniu środków chemicznych i wysokiej temperatury, pozbawiających oliwę również smaku, zapachu i koloru.

Aby nadać oliwie rafinowanej smaku, często dodaje się do niej oliwę vergine. Takie oliwy mogą już być nazwane oliwami z oliwek i trafić na półki sklepowe.

W procesie wtórnego przerobu powstaje oliwa z wytłoków oliwy, zwana sansa, lub pomace. Masa pozostała po tłoczeniu oliwy, zostaje poddana procesom chemicznym, przez co uzyskiwana jest oliwa najniższej jakości przeznaczona do dalszego przerobu.

Oliwa z oliwek extra virgin tłoczona na zimno. Zdrowotne właściwości oliwy z oliwek extra virgin

Spośród wszystkich dostępnych rodzajów oliw, na pewno ta extra virgin stanowi najlepszy produkt. Jej aromat, smak i bogata gama właściwości zdrowotnych, zachęca do wyboru właśnie ich. Wartościowa oliwa doskonale smakuje i jest absolutnie wyśmienitym produktem spożywczym. Warto jednak zwrócić uwagę również i na to, jak cenne ma ona właściwości. Jest to produkt obowiązkowy dla wszystkich, którzy kochają produkty z najwyższej półki, mające cenny wpływ na ich zdrowie. Obniża więc ryzyko chorób serca, zawiera mnóstwo polifenoli, chroni przed otyłością, obniża cholesterol, reguluje pracę narządów, wpływa pozytywnie na układ trawienny. 

Łącząc ją z czosnkiem, rozmarynem, bazylią czy innymi przyprawami, otrzymać można wyśmienity dodatek do naprawdę wielu dań. Kochając potrawy kuchni greckiej, uwielbiając włoskie dania czy hiszpańskie specjały, jedynym słusznym wyborem okaże się być właśnie zastosowanie oliwy. Każdy dietetyk ustalający dietę dla swoich podopiecznych, z całą pewnością o tym właśnie produkcie, z ogromną ilością witaminy E i innych dodatków, pamięta. Ona właśnie okaże się być jak najbardziej doskonałym wyborem. 

Klasyfikacja jakościowa oliw – regulacje prawne.

Obowiązujące rozporządzenie Unii Europejskiej określa normy handlowe w odniesieniu do oliwy z oliwek, regulując równocześnie parametry jakości na terenie wspólnoty. Dzięki normom w zakresie etykietowania możemy dowiedzieć się z jaką oliwą mamy do czynienia.

Czytajmy etykiety!

Z uwagi na to, że w sklepach dostępne są różne rodzaje oliw, zachęcamy do czytania etykiet. Szukając oliwy najwyższej jakości zwróćmy uwagę czy etykiecie znajduje się określenie: extra virgin. Określenie z pierwszego tłoczenia nie oznacza, że mamy do czynienia z oliwą extra virgin. To jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez konsumentów, wprowadzonych w ten sposób w błąd.

Szukajmy również certyfikatów jakości przyznawanych produktom lokalnym i tradycyjnie produkowanym.

Więcej na temat właściwości zdrowotnych oliwy extra virgin dowiecie się z naszego artykułu.

Postaw na sklep advancedfood.pl i wybieraj produkty z najwyższej półki

Oliwa jest świeża, wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Każdy produkt jest doskonały w swoim wykonaniu i dalej w spożyciu. Powstaje metodą, dzięki której można otrzymać najlepsze produkty premium. Jeśli więc chcą Państwo kupić oliwę z najwyższej półki, advancedfood.pl jest w pełni do Państwa dyspozycji. 

Powiązane produkty

ALMAZARAS de la SUBBETICA  - RINCON DE LA SUBBETICA DOP BIO OLIWA Z OLIWEK EXTRA VIRGIN, 500ML
  • -10%
Almazaras de la Subbetica

Almazaras de la Subbetica - Rincon De La Subbetica DOP Bio Oliwa z Oliwek Extra Virgin,...

Almazaras de la Subbética
8423397141965
98,10 zł 109,00 zł
Najniższa cena: 109,00 zł -10%
Najlepsza oliwa z oliwek extra virgin 500ml Najlepsza oliwa świata. Blisko 400 międzynarodowych nagród. Numer 1 na świecie wg rankingu World’s Best Olive Oils. Nie ma wątpliwości: Rincón de la Subbética to bezdyskusyjny mistrz – najlepsza z najlepszych oliw, absolutne arcydzieło smaku i zapachu. Wyjątkowość Rincón de la Subbética to efekt m.in....
Almazaras de la Subbetica

Almazaras de la Subbetica-Parqueoliva Serie Oro DOP Oliwa z Oliwek Extra Virgin, 500ml

Almazaras de la Subbética
8423397142061
79,00 zł
Hiszpańska oliwa z oliwek extra virgin 500 ml - Almazaras de la Subbetica - ParqueolivaKlejnot wśród oliw. Idealne połączenie nietuzinkowo dobranych, uzupełniających się walorami oliwek Picuda i Hojiblanca, selekcjonowanych wyłącznie na samym początku zbiorów, aby stworzyć jedną z najlepszych oliw świata – numer 1 w 2022 roku w prestiżowym rankingu WAWWJ...
CAIXEIRO DOP/PDO ORGANICZNA OLIWA Z OLIWEK EXTRA VIRGIN , 500ML
Obecnie brak na stanie
Oliwa portugalska

CAIXEIRO DOP/PDO ORGANICZNA OLIWA Z OLIWEK EXTRA VIRGIN, 500ML

caixero
5600266267008
89,00 zł
Portugalska Bio Oliwa Extra Virgin Caixeiro Signature - Seria Limitowana Prezentujemy Państwu prawdziwe arcydzieło śródziemnomorskiej natury - Portugalską Bio Oliwę Extra Virgin Caixeiro Signature w edycji limitowanej. Nasz sklep online z dumą oferuje ten wyjątkowy produkt, który nie tylko zachwyca swoją jakością, ale jest także hołdem dla dziedzictwa...
CASA DE SANTO AMARO PRAEMIUM DOP/PDO OLIWA Z OLIWEK EXTRA VIRGIN 500ML
Obecnie brak na stanie
79,00 zł
Portugalska oliwa z oliwek Casa de Santo Amaro Premium oliwa z oliwek extra virgin z 8 – pokoleniową tradycją! Casa De Santo Amaro Praemium  - oliwa z oliwek extra virgin wytwarzana na terenie rodzinnej posiadłości, dzięki pasji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Jest produktem ekskluzywnym, dzięki któremu przygotowywane potrawy nabiorą...
CASA DE SANTO AMARO PRESTIGE DOP/PDO OLIWA Z OLIWEK EXTRA VIRGIN 500ML
Obecnie brak na stanie
89,00 zł
najlepsza oliwa z oliwekPortugalska oliwa z oliwek Casa de Santo Amaro PrestigeNajbardziej delikatna w smaku oliwa ze wszystkich produkowanych przez Casa de Santo Amaro. Portugalska firma Casa de Santo Amaro powstała w 1687 roku w regionie Trás-Os-Montes i obecnie na terenie posiadłości rośnie około 30.000 drzew oliwnych. Proces produkcji oliwy z oliwek...
oliwa hiszpańska Pago de Espejo
  • -18%
Pago de Espejo

Pago De Espejo Oliwa z Oliwek Extra Virgin 500ml

Pago de Espejo
8437015647012
64,78 zł 79,00 zł
Najniższa cena: 63,20 zł +3%
Hiszpańska oliwa z oliwek 500 ml Pago de Espejo- klasa Premium Oliwa dostępna jest również w opakowaniu 3l -> LINK Jedna z najlepszych hiszpańskich oliw w Jaén – w Andaluzji, pozyskiwana ze wczesnych zbiorów oliwek odmiany Picual zbieranych na początku listopada, gdy nie są jeszcze w pełni dojrzałe – w języku hiszpańskim określane jako „en envero”....

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Najnowsze wpisy
Produkt dodany do listy życzeń
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć