Jak powstaje Mana Gea- grecka oliwa extra virgin.

Jesień to okres zbiorów. W tym czasie powstaje świeża oliwa z oliwek extra virgin, która potem gości na naszych stołach.  

Od połowy października do połowy stycznia Grecja żyje zbiorami oliwek z gajów oliwnych. Grecja cieszy się najdłuższą historią produkcji oliwy z oliwek oraz jej największym spożyciem na mieszkańca, która wynosi aż 20 kg na osobę rocznie!  

Jak powstaje Mana Gea- najcenniejszy płyn z obszaru Monemwazji? Przeczytajcie relację z wizyty u producenta.

Doskonały śródziemnomorski klimat sprzyja uprawie gajów oliwnych. Oliwa z oliwek extra virgin Mana Gea produkowana jest z odmian Athinolia i Koroneiki, cieszących się w Grecji dużą popularnością dzięki doskonale zbilansowanemu smakowi, niskiej kwasowości oraz bogactwie drogocennych składników, w tym polifenoli czyli przeciwutleniaczy, neutralizujących działanie wolnych rodników.

Proces zbiorów dzieli się na trzy ważne etapy:

1. PRZYGOTOWANIE DO ZBIORÓW OLIWEK Z SADÓW OLIWNYCH

W okresie od połowy października do połowy stycznia oliwki są odpowiednio dojrzałe, aby oddać z siebie najwyższej jakości sok. Aby go pozyskać bardzo ważny jest moment samych zbiorów. Najpierw właściciele sprawdzają na jakim etapie dojrzewania są owoce, oraz czy są w pełni zdrowe. Sprawdzają również prognozy pogody, aby mieć pewność, iż podczas zbiorów nie będzie padał deszcz. To bardzo ważny moment. Od niego zależy jakość pozyskanej oliwy z oliwek. Kiedy właściciele podejmą decyzję o rozpoczęciu zbiorów, koszą trawę pod drzewkami, aby oliwki nie wpadały w nią, rozkładają siatkę i rozpoczynają zbiory.

2. ZBIORY OLIWEK

Zbiory odbywają się za pomocą mechanicznego ramienia. W dawnych czasach oliwki były strącane kijem, który często uszkadzał roślinę. Oliwki spadają na siatkę, która następnie przesuwana jest w jedno miejsce, z którego owoce zbierane są do koszy lub skrzynek. To bardzo mozolna praca, wymagająca od zespołu szczególnej uwagi i troski zarówno o drzewka, jak i zbierane z nich owoce. Do siatki wpadają również liście, które należy usunąć z koszy. Na tym etapie przeprowadzane jest również wstępna selekcja oliwek, w celu uzyskania najwyższej jakości płynu. Oliwki transportowane są do młynu w celu pozyskania cennej cieczy, co musi następić w minimalnym czasie od zbioru.

3. EKSTRAKCJA OLIWY Z OLIWEK

Oliwa z oliwek musi być wydobyta maksymalnie w ciągu 24 godzin od zbioru. Praca na gospodarstwie zatem wre, ponieważ Mana Gea powstaje we własnym młynie, dzięki czemu czas transportu jest minimalny. Oliwki trafiają z koszy na specjalną taśmę transportującą, dwukrotnie są myte, następnie rozdrabniane w celu oddzielenia miąższu od pestek. Z odseparowanego miąższu tworzy się pastę, która następnie podlega odwirowaniu. Podczas całego procesu badana jest temperatura, dla zachowania pełnych wartości oliwy. Taki proces nazywany jest ekstrakcją na zimno. Następnie oliwa poddawana jest procesowi filtracji oraz przelewana jest do stalowych zbiorników i butelkowana, skąd trafia wprost na nasze stoły. Tradycja produkcji oliwy nie zmieniła się od setek lat! Udoskonaleniu uległy tylko narzędzia wykorzystywane podczas procesu, pozwalające na jeszcze większą dbałość i odpowiedzialne wykorzystanie darów natury.
W ten sposób powstałe oliwy extra virgin Mana Gea posiadają perfekcyjny smak, bardzo niski poziom kwasowości: poniżej 0,3% i pełne są drogocennych wartości, pozytywnie wpływających na nasz organizm. Docenione zostały również licznymi medalami w rankingach oliw na świecie. Wypróbujcie sami!

Komentarze (0)

Najnowsze wpisy
Produkt dodany do listy życzeń
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć