Jak wybrać dobrą oliwę extra virgin ?

Sprawdź to!

Wyobraź sobie, że chcesz kupić dobrą oliwę extra virgin… Masz w głowie obraz przepisu na sałatkę, którą chcesz przygotować. Dodatkowo jeszcze opiekany w tosterze chleb, trochę aromatycznej, lekko pikantnej oliwy i jest cudownie. Pędzisz do Twojego ulubionego sklepu z szeroką ofertą, zatrzymujesz się przed regałem z oliwą i widzisz chyba ponad 20 różnych rodzajów…wszystkie możliwe kraje, a najwięcej Italiano vero. Uśmiechasz się - dam radę :).

Zaczynasz sprawdzać etykiety butelek od najtańszych do najdroższych. Klniesz w myślach – wszystkie są jak sklonowane: nazwa oliwa extra virgin, wartości odżywcze. Odróżnia je tylko kraj pochodzenia. To niemożliwe? Możliwe! Takie są przepisy! W głowie masz pytanie, dlaczego oliwa z włoską nazwą ma na etykiecie informację: wyprodukowano w EU. Czyli gdzie? Praktycznie wszędzie i może to stanowić przegląd wielu krajów. Niekoniecznie interesujący. Można kierować się ceną przy wyborze? Skąd mam wiedzieć, jakie walory smakowe ma ta konkretnie wybrana przeze mnie oliwa? Ostatnia deska ratunku – widzisz pracownika sklepu. Z nadzieją w głosie (grzecznie) pytasz, czy może polecić jakąś dobrą oliwę extra virgin? I wtedy widzisz to lekkie zdziwienie i zaskoczenie. Słyszysz odpowiedź: przepraszam, ale nie jestem z tego działu.

I wracamy do punktu wyjścia.

Poniżej mam dla Ciebie proste rozwiązania, co zrobić, aby nie popełniać błędów przy wyborze oliwy extra virgin i jak wybrać tę najlepszą. Ja też miałem ten sam problem, dlatego chcę się podzielić z Tobą wiedzą, którą otrzymałem od prawdziwych pasjonatów z kilku krajów, ludzi, którzy od pokoleń zajmują się produkcją oliwy wielokrotnie nagradzanej na świecie i obecnej w najważniejszych rankingach.

Sprawdź poniżej.

Na początek kilka interesujących informacji, które nie wprowadzają w dobry nastrój, są jak gorzka pigułka, ale później będzie już tylko lepiej...

Przykład świeży, jak oliwa, którą wprowadzimy do sprzedaży z najnowszych zbiorów w Grecji i Portugalii.

„Agromafie” - raport przygotowany przez włoski związek rolników pokazuje skalę fałszowania żywności (mieszanie składników gorszej jakości) we Włoszech, na podstawie danych przygotowanych przez specjalną komórkę karabinierów. 30 milionów euro to wartość skonfiskowanej oliwy, która miała trafić na półki sklepów z etykietą „Made in Italy”. Ciekawostka: w tym samym czasie import oliwy z Tunezji wzrósł o prawie 500% (90.000 ton), a na sprawdzanych dokumentach importowych często nie jest podany kraj pochodzenia. Do oszustw dochodzi na całym świecie, wykorzystując nazwy włoskie lub podobnie brzmiące. Według najnowszych badań 54% klientów w różnych krajach jest przekonanych, że kupują oryginalną oliwę (szczegółowe dane w języku polskim przedstawia Forbes, Polsat, Rzeczpospolita).

Najbardziej rozpowszechniony proces to mieszanie oliwy extra virgin z tanimi olejami np. rzepakowym, słonecznikowym, co zmienia smak i poza tym jest niewykrywalne. W Brazylii w 60% etykiety nie odzwierciedlały zawartości, a w niektórych przypadkach po dokładnej analizie zamiast 100% oliwy extra virgin stwierdzono 85% zawartości oleju sojowego. Takie same wyniki badań odnotowano we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Portugalii.

Oliwa extra virgin to nie tylko składnik naszej kuchni, ale także zdrowej diety z uwagi na wysoką zawartość bioaktywnych polifenoli o właściwościach prozdrowotnych. Kwas oleinowy i związki fenolowe są odpowiedzialne za działania chroniące zdrowie oraz właściwości odżywcze i nutraceutyczne (połączenie wartości żywieniowych z cechami środków farmaceutycznych) oliwy z oliwek. Z tego powodu w listopadzie 2004 r. Federalna Administracja Leków USA wydała oświadczenie, dotyczące korzyści płynących z codziennego spożycia oliwy z oliwek, dzięki dużej ilości jednonienasyconego tłuszczowego kwasu oleinowego 3, a w maju 2012 r. Unia Europejska potwierdziła w oświadczeniu, że polifenole olejowe przyczyniają się do ochrony lipidów we krwi przed stresem oksydacyjnym. Badania nad prozdrowotnymi właściwościami cały czas trwają. Najnowsze prognozy wskazują, że konsumpcja roczna może osiągnąć nawet 4 miliony ton.

Obecnie na świecie mamy 64 kraje produkujące oliwę z oliwek, w porównaniu z 46 krajami sprzed piętnastu lat. Drzewa oliwne pokrywają ogółem kilka milionów hektarów ziemi. Wchodzą nowi gracze rynkowi, tacy jak Australia, USA, Chiny, Chile z czego dwóch pierwszych najwięcej inwestuje w badania, technologię i naukę, aby wytwarzać produkty najwyższej jakości, które będą mogły konkurować z tradycyjnymi już liderami na rynku. Inne kraje, jak Tunezja, Syria, Jordania, Iran, Maroko próbują zorganizować przemysł oliwny i promować produkcję krajową.

Co sekundę gdzieś na świecie sadzi się średnio 10 drzewek oliwnych.

W pogoni za zyskiem producenci oraz dystrybutorzy fałszują składniki produktów oraz etykiety, co wpływa na ok 10% światowych dostaw żywności. Spośród wszystkich przypadków oszustw związanych z żywnością w Stanach Zjednoczonych to właśnie, oliwa z oliwek zajmuje pierwsze miejsce, stanowiąc 16 procent przypadków (następnie mleko, miód, szafran i sok pomarańczowy). Wyspecjalizowane sieci delikatesowe wprowadziły bardzo rygorystyczne procedury, aby wyeliminować tego typu proceder. Nasz producent greckiej oliwy Mana Gea, zanim zaczął dostarczać do najbardziej znanej sieci delikatesowej Whole Foods, musiał przejść szczegółowy audyt, który trwał kilkanaście tygodni.

3 najbardziej popularne sposoby fałszowania oliwy extra virgin:

 1. rozcieńczenie prawdziwej oliwy z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia tańszymi olejami, takimi jak olej sojowy lub słonecznikowy;
 2. rozcieńczenie wysokiej jakości oliwy z oliwek oliwą o niskiej jakości;
 3. wytwarzanie niskiej jakości oliwy z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia, zwykle zawierającej starsze - i często zjełczałe zapasy oliwy

Jak wybrać dobrą oliwę extra virgin i uniknąć oszustwa?

 1. Kraj pochodzenia, miejsce. Temat jest trudny. Duża część oliw, dostępnych na rynku ma na etykiecie napis „Made in Italy”. Włosi produkują fantastyczną oliwę extra virgin, ale niekoniecznie można ją znaleźć na półkach sklepowych. Z oliwą jest jak z winem. O jakości i walorach smakowych decydują region, warunki klimatyczne, nasłonecznienie, opady, gleba, odmiany drzew oliwnych. Najlepszym rozwiązaniem jest poznanie swojego producenta i wybór ograniczonej produkcji. Oznakowanie na butelkach certyfikatami DOP/PDO, PGI wskazuje na konkretne miejsce zbiorów. W rankingach światowych przodują producenci z Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Włoch.
 2. Data zbiorów, która jest podana na etykiecie. Dobrej jakości oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia jest świeżym produktem, który należy spożyć w ciągu około roku od butelkowania. Jeśli nie widzisz daty zbiorów, przejdź dalej.
 3. Cena. Jeżeli nie jesteś wielbicielem masowej produkcji, ale szukasz wysokiej jakości oliwy extra virgin z farm o długiej tradycji, to przy obecnych kosztach produkcji cena będzie wyższa w porównaniu z najbardziej popularnymi markami.

3 cechy charakterystyczne dobrej oliwy.

 1. Owocowość – smak pochodzi z dojrzałych lub niedojrzałych oliwek i musi być świeży, a nie ciężki z posmakiem tłuszczu
 2. Gorycz to cecha świeżej oliwy i jego stopień zależy od tego, jak dojrzałe są owoce oliwek.
 3. Ostrość – poczujesz z tyłu gardła, gdy testujesz. Może wywołać kaszel. Oznacza to także obecność przeciwutleniaczy. I pamiętaj o tym, że wrażenie pieprzności powinno zniknąć dość szybko.

5 cech smakowych charakterystycznych dla złej jakości oliwy.

 1. Stęchły - powszechna wada, która pojawia się, gdy oliwki są zbierane w stosy i może powodować zaawansowaną fermentację. Pachnie lub smakuje jak… przepocone skarpety lub bagnista roślinność.
 1. Smak pleśni, który pojawia się, gdy oliwki były przechowywane przez kilka dni w wilgotnym środowisku i rozwijały się drożdże i grzyby
 1. Posmak winno - octowy. Żadna oliwa nie powinna smakować ani pachnieć winem. Ponownie wynika to z procesu fermentacji oliwek.
 1. Smak przypominający metal. Zwykle jest to wynikiem długotrwałego kontaktu z metaliczną powierzchnią podczas produkcji, ale także podczas przechowywania.
 1. Zjełczały - to najczęstsza wada. W praktyce jest to zepsuta oliwa z oliwek. Możesz spotkać ten smak, kiedy jesz stare orzechy lub nieświeże krakersy zrobione na tłuszczu.

I na koniec jeszcze jedna ważna informacja:

Kolor oliwy extra virgin nie ma żadnego znaczenia dla oceny jakości.

W czasie profesjonalnych degustacji, testów używa się specjalnych szklanych naczyń w ciemnym kolorze (często fioletowym - widoczne na zdjęciu).

Wszystkich naszych producentów odwiedzamy każdego roku.

Znamy ich osobiście, wiemy co, gdzie i jak produkują. Wszystko to zawiera się w słowie pasja.

Jeżeli masz pytania, czy też wątpliwości pomożemy Ci w wyborze oliwy.

Skontaktuj się nami!

Powiązane produkty

79,00 zł
Odkryj Dziedzictwo i Perfekcję z Casa De Santo Amaro Praemium W samym sercu Portugalii, w malowniczym regionie Trás-os-Montes, rodzi się oliwa Casa De Santo Amaro Praemium DOP/PDO. Ta wyjątkowa oliwa extra virgin jest esencją ponad 8 pokoleń tradycji, poświęcenia i rzemiosła rodziny Amaro. Oferując niezrównane doświadczenie smakowe, każda kropla tej oliwy...
54,99 zł
Odkryj oliwę extra virgin uhonorowaną prestiżowym certyfikatem DOP/PDO Casa de Santo Amaro Selection to oliwa, która zachwyca smakiem i aromatem. Pochodząca z serca Portugalii, gdzie słońce i żyzna gleba dają oliwkom wyjątkowe właściwości, oferuje niezapomniane doznania kulinarne. Sekrety doskonałości: Certyfikat DOP/PDO: Gwarancja pochodzenia z...
MONT'ALVERNE DOP/PDO OLIWA Z OLIWEK EXTRA VIRGIN
 • -15%
Oliwa portugalska

Mont'Alverne DOP/PDO Oliwa Extra Virgin 500 ml

Montlaverne
5600747158009
67,15 zł 79,00 zł
Najniższa cena: 79,00 zł -15%
Odkryj Unikalność Mont'Alverne DOP/PDO) Mont'Alverne DOP/PDO to wyjątkowa oliwa z oliwek extra virgin, która jest kwintesencją portugalskiej tradycji i nowoczesności. Pochodząca z serca regionu Trás-os-Montes, słynącego z unikalnych warunków klimatycznych i glebowych, ta delikatna oliwa przeniesie Cię w świat pełen smaku i naturalnego bogactwa. Tradycja...

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Najnowsze wpisy
Produkt dodany do listy życzeń