- Aktualności
- 0 polubień
- 11412 odwiedzin
- 0 komentarzy
Oliwa z oliwek to wyjątkowo funkcjonalny produkt. Ma wiele zastosowań w kuchni – włącznie ze smażeniem czy duszeniem. Dodaje wyrazistości sałatkom czy dipom, sprawdza się też, jako składnik marynaty do mięs. Prócz tego od dawna cieszy się uznaniem jako naturalny kosmetyk nawilżający skórę. Mogą jej używać osoby z każdym typem cery, bo nie wywołuje podrażnień ani nie uczula. Zawiera przeciwutleniacze, które stymulują odnowę biologiczną skóry. W jaki sposób może poprawić nasz wygląd?
Oliwa z oliwek do twarzy oraz ciała – wielofunkcyjny kosmetyk
Za dobroczynne właściwości oliwy z oliwek odpowiada jej skład. Może się nieco różnić w zależności od producenta, jednak zawsze powinien zawierać kwasy, w tym linolowy (z grupy omega-6), flawonoidy, witaminę E czy lecytynę. Ostatni element ułatwia wchłanianie substancji aktywnych, natomiast flawonoidy oraz witamina E mają silne działanie antyrodnikowe.
Już starożytni wiedzieli, że oliwa z oliwek do twarzy oraz całego ciała nadaje się jak mało, który naturalny kosmetyk. Szybko przenika w głąb skóry, nadając jej gładkość oraz jedwabistość. Do najprostszych sposobów przywracających skórze odpowiedni poziom nawilżenia należy aplikacja oliwy jeszcze pod prysznicem lub tuż po wyjściu z wanny. Wmasowanie produktu we wciąż wilgotną skórę skutecznie zatrzymuje w niej wodę.
Można pójść o krok dalej – dodać kilka łyżek oliwy do kąpieli, zmieniając mycie w relaksujący rytuał. Świetnym pomysłem będzie aplikacja kilku kropel olejku eterycznego. Sprawdzi się m.in. lawendowy, który koi, uspokaja, a także łagodzi stany zapalne. Podobnie jak olejek z drzewa herbacianego, może być stosowany bezpośrednio na skórę. Aby szybciej zasnąć, przed położeniem się do łóżka można zmieszać 1-2 krople olejku z łyżką oliwy i wmasować mieszankę w skórę twarzy, szyi oraz dekoltu.
Oliwa z oliwek na twarz – odżywienie i jędrność
Czysta oliwa z oliwek zdaje egzamin jako preparat do demakijażu oczu. Już 2 krople wystarczą do usunięcia z twarzy kosmetyków. To bezpieczny środek, który nie podrażni nawet delikatnej skóry wokół oczu. Co więcej, regularnie stosowany, wygładzi drobne zmarszczki w tych rejonach. Z tego powodu chętnie sięgają po niego posiadacze kurzych łapek. Wystarczy podgrzać 3 łyżki oliwy z łyżką pszczelego wosku oraz połową łyżki naturalnego masła kakaowego, a po ostudzeniu dodać 2 łyżki wody różanej, aby otrzymać krem odmładzający skórę w okolicach oczu.
Produkt można wykorzystać do domowej roboty peelingu. Mikstura świetnie oczyszcza skórę z martwego, łuszczącego się naskórka. Do jej wykonania potrzebujemy łyżki gruboziarnistej morskiej soli oraz 3 łyżek oliwy.
Oliwa z oliwek do włosów – nawilżenie i blask
Oliwa z oliwek efektywnie nawilża zniszczone włosy. Wystarczy w tym celu zmieszać łyżkę oliwy z łyżką przegotowanej wody o umiarkowanej temperaturze (najlepsza będzie letnia). Taką mieszankę trzeba następnie wmieszać we włosy oraz w skórę głowy, a później odczekać ok. 5 minut. To rewelacyjna maska regenerująca włosy, którą warto stosować nie tylko w lecie. Polecamy wypróbować miksturę na bazie żółtka oraz 3 łyżek oliwy. Gotowy roztwór należy rozprowadzić na wilgotnych włosach i zostawić na ok. 20 minut. Aby szybciej wnikał w strukturę włosów, dobrze owinąć głowę folią oraz ręcznikiem.
To jeszcze nie wszystkie możliwości oliwy z oliwek. Działa odżywczo oraz oczyszczająco na skórę głowy, ponadto jest doskonałą odżywką dla łamliwych, słabych paznokci czy balsamem dla przesuszonej skóry stóp. Oliwa z oliwek to wielofunkcyjny kosmetyk, nic więc dziwnego, że cieszy się tak wielkim powodzeniem.
Bibliografia:
- http://magia-natury.pl/oliwa-z-oliwek-czyli-kosmetyki-w-kuchni/index.html
- https://oily.pl/oliwa-z-oliwek-w-kosmetyce/
- https://vivaoliwa.pl/oliwa-z-oliwek-kosmetyk-na-twarz/
- https://biocity.pl/oliwa-z-oliwek-na-wlosy/
- https://www.ofeminin.pl/uroda/oliwa-z-oliwek-na-wlosy-czyli-olejowanie-krok-po-kroku/svfx5zp
- https://pysznosci.pl/oliwa-z-oliwek-w-kuchni/
Komentarze (0)