- Aktualności
- 0 polubień
- 16983 odwiedzin
- 0 komentarzy
Na polskim rynku dostępne są dwa rodzaje produktów, pochodzących ze starannie wyselekcjonowanych owoców drzewa oliwnego. Oczywiście mowa o oliwie z oliwek, która zawiera wiele składników prozdrowotnych. Nieodłączny składnik diety śródziemnomorskiej występuje w wersji niefiltrowanej lub filtrowanej, czyli tej pozbawionej zanieczyszczeń, resztek owoców, czy też czasami liści. Jak rozpoznać jakościową oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia? Na co zwrócić uwagę wybierając ten produkt?
Oliwa niefiltrowana
Z powodu osadzania się mikroskopijnych kawałków miąższu oliwek podczas produkcji, odmiana Extra Vergine jest gęsta i naturalnie mętna. Oliwa z pierwszego tłoczenia na zimno nie zostaje poddawana procesowi filtracji. Uważa się, że drobinki z owoców z drzewa oliwnego stanowią solidną dawkę zdrowia. Według naukowców Uniwersytetu w Jaén w Hiszpanii, są one źródłem powstawania przeciwutleniaczy, które mają znaczny wpływ na obniżenie poziomu złego cholesterolu.
Oliwa z oliwek Extra Virgin zawiera jednonienasycone i wielonasycone kwasy tłuszczowe. Wysokiej jakości produkt pozwala obniżyć ciśnienie krwi, spowalnia procesy starzenia, minimalizuje ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów czy nowotworów. W 100% naturalna i niefiltrowana Extra Vergine doskonale podkreśla smak wielu potraw oraz nadaje się do stosowania na zimno, na przykład do sałatek czy świeżych warzyw. Wiele osób używa oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia do doprawiania zup. Zarówno oliwy extra virgin filtrowane i niefiltrowane są idealne do smażenia różnego rodzaju potraw, więcej przeczytasz tutaj: https://advancedfood.pl/blog/aktualnosci/smazenie-na-oliwie-z-oliwek-co-warto-wiedziec
Oliwa filtrowana
Filtracja eliminuje nie tylko osady, ale też resztki wody z oliwek. Filtrowanie polega na przepuszczaniu świeżo tłoczonej oliw przez różnego typu systemy oczyszczania, dzięki czemu cząstki owoców zatrzymują się na filtrach. W wyniku tego procesu oliwa extra virgin zwiększa stabilność przechowywania, wydłuża okres ważności do spożycia ,zachowuje swoją najwyższą jakość i walory smakowe i w dłuższym okresie utrzymuje się wysoka zawartość polifenoli. Renomowani producenci w odróżnieniu od koncernów stosują prosty, naturalny , ale czasochłonny – siatkowy proces filtracji i nie używają substancji wybielających, redukujących chlorofil, krzemionki w celu wyeliminowania karotenoidów i pozostałości pestycydów. Dodatkowo przy użyciu węgla aktywnego można zredukować nieprzyjemny zapach zjełczałej lub złej jakości oliwy.
Jak rozpoznać dobrej jakości produkt? Na etykiecie muszą znajdować się informacje, takie jak: kraj pochodzenia, skład, opis metody tłoczenia, nazwa dystrybutora lub importera. Często najlepszej jakości oliwa z oliwek powinna mieć na butelce chroniony znak pochodzenia z danego regionu PGI, DOP/PDO. Oznaczenie miejsca produkcji na etykiecie – wyprodukowano w EU( Unii Europejskiej) oznacza tak naprawdę nigdzie, co często stosują duże koncerny, mieszając najróżniejsze tanie oliwy z różnych krajów dla osiągnięcia niskiej ceny.
Więcej o tym, jak wybrać dobrą oliwę z oliwek przeczytasz tutaj: https://advancedfood.pl/blog/aktualnosci/jak-wybrac-dobra-oliwe-extra-virgin-
Zanim zdecydujemy się kupić dany produkt, warto też sprawdzić datę ważności, czyli okres przydatności do spożycia.
Którą oliwę wybrać – filtrowaną czy niefiltrowaną?
Trudno odpowiedzieć na pytanie, która odmiana oliwy z oliwek jest najlepsza. Jak do tej pory nie zostały przeprowadzone badania naukowe w tym kierunku, pozwalające rozwikłać wszelkie wątpliwości podczas zakupów. W związku z tym nie można określić jednoznacznie, że, oliwa extra virgin niefiltrowana jest lepsza od filtrowanej i na odwrót. Z pewnością warto zainwestować w oryginalne produkty, które pochodzą od renomowanych i sprawdzonych producentów o długiej tradycji , na przykład z Portugalii, Hiszpanii lub Grecji.
Komentarze (0)