Rodzaje oliw z oliwek. Przewodnik.

W sklepach dostępne są różne rodzaje oliw z oliwek. Aby dokonać wyboru odpowiedniej oliwy, warto wiedzieć co oznaczają nazwy zawarte na etykietach.

Wpływ na jakość oliwy z oliwek ma wiele czynników, w tym czas i sposób zbioru, tłoczenia i butelkowania.

Kwasowość oliwy - klasyfikacja

Z pierwszego tłoczenia uzyskuje się 3 rodzaje oliw:

Extra verginenajwyższej jakości oliwa z oliwek cechująca się kwasowością poniżej 0,8%, uzyskana z wyciśnięcia soku z  owoców drzewa oliwnego przy użyciu metod  wyłącznie mechanicznych . Ważne jest zachowanie w trakcie procesu tłoczenia odpowiednich warunków termicznych, dopuszczalne jest mycie owoców, dekantacja, wirowanie i filtracja  które nie wprowadzą w oliwie niekorzystnych zmian. Jednym z istotnych  czynników jest poziom kwasowości oliwy poniżej 0,8%. Oliwy nieprzekraczające 0,3% określane są jakie premium. Wszystkie oferowane przez nas oliwy portugalskie, greckie, hiszpańskie spełniają ten warunek. Dodatkowo próbki oliw są badane w laboratorium , a eksperci oceniają cechy sensoryczne. Kolor oliwy nie ma żadnego znaczenia i nie świadczy o jakości. W międzynarodowych konkursach oliwa jest testowana w specjalnych szklanych małych pojemnikach, zazwyczaj w kolorze ciemno niebieskim lub fioletowym, który uniemożliwia rozpoznanie barwy oliwy. 

Vergine – oliwa z oliwek, gorszej jakości, której kwasowość zawiera się w przedziale 08% do  2%

Lampante - oliwa z oliwek nie przeznaczona do spożycia z uwagi na kwasowość powyżej 2%. Przeznaczona jest do rafinacji lub do użytku technicznego.

W skutek procesu chemicznego powstaje oliwa rafinowana. Rafinacja to proces wykorzystywany w celu oczyszczenia oliwy z substancji szkodliwych dla organizmu, polegający na poddaniu oliwy działaniu środków chemicznych i wysokiej temperatury, pozbawiających oliwę również smaku, zapachu i koloru. 

Aby nadać oliwie rafinowanej smaku, często dodaje się do niej oliwę vergine. Takie oliwy mogą już być nazwane oliwami z oliwek i trafić na półki sklepowe.

W procesie wtórnego przerobu powstaje oliwa z wytłoków oliwy, zwana sansa, lub pomace. Masa pozostała po tłoczeniu oliwy, zostaje poddana procesom chemicznym, przez co uzyskiwana jest oliwa najniższej jakości przeznaczona do dalszego przerobu.

Klasyfikacja jakościowa oliw – regulacje prawne.

Obowiązujące rozporządzenie Unii Europejskiej określa normy handlowe w odniesieniu do oliwy z oliwek, regulując równocześnie parametry jakości na terenie wspólnoty. Dzięki normom w zakresie etykietowania możemy dowiedzieć się z jaką oliwą mamy do czynienia.

Czytajmy etykiety!

Z uwagi na to, że w sklepach dostępne są różne rodzaje oliw, zachęcamy do czytania etykiet.  Szukając oliwy najwyższej jakości zwróćmy uwagę czy etykiecie znajduje się określenie: extra virgin. Określenie z pierwszego tłoczenia nie oznacza, że mamy do czynienia z oliwą extra virgin. To jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez konsumentów, wprowadzonych w ten sposób w błąd. 

Szukajmy również certyfikatów jakości przyznawanych produktom lokalnym i tradycyjnie produkowanym.

Więcej na temat właściwości zdrowotnych oliwy extra virgin dowiecie się z naszego artykułu.

Komentarze (0)

Najnowsze wpisy
Produkt dodany do listy życzeń
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć